Kuchnia

Jak urządzić kuchnię? Kilka podstawowych zasad

Kuchnia stanowi centralny element życia rodzinnego. Spędzamy w niej czas nie tylko na gotowaniu  i sprzątaniu po posiłkach, ale przede wszystkim na jedzeniu oraz rozmowach z bliskimi i przyjaciółmi. Dlatego bardzo ważnym jest, aby tak wielofunkcyjne pomieszczenie uczynić zarówno praktycznym jak i ciepłym, w którym z chęcią będziemy spędzać czas.

Oceń realnie swoje potrzeby i możliwości

Urządzanie kuchni należy rozpocząć od jednoznacznego określenia naszych potrzeb oraz, co szczególnie ważne, naszych możliwości. Dobra aranżacja kuchni wymaga realnego spojrzenia jakim metrażem dysponujemy oraz co chcemy osiągnąć. Rodzina z trójką dzieci będzie miała zupełnie inne potrzeby niż singiel: urządzając kuchnię należy bowiem przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie jedzenia i sprzętów gospodarstwa domowego. Podobnie należy zdroworozsądkowo ocenić nasze marzenia: jeśli przez całe życie chcieliśmy mieć wyspę kuchenną, ale dysponujemy kuchnią której powierzchnia wynosi 6m2, realizację naszych marzeń należy przełożyć na później.

Niezmiernie istotnym jest również określenie budżetu, którym dysponujemy na aranżację bądź remont kuchni. Jakość sprzętów, mebli oraz wykończenia należy dostosować do kwoty, którą dysponujemy i którą od samego początku przeznaczyliśmy na ten cel. Im bowiem więcej czasu spędzimy na czytaniu prasy fachowej i forów internetowych, tym więcej ciekawych (i drogich!) rozwiązań zechcemy zastosować u siebie. A o tym, że urządzenie kuchni może stanowić studnię bez dna, często można się boleśnie przekonać na własnej skórze.

Zaplanuj centralne punkty Twojej kuchni

Na pytanie jak urządzić kuchnię idealną nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niemniej jednak istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować przebudowując swoją kuchnię bądź planując jej aranżację od zera. Przede wszystkim do głównych punktów w tym pomieszczeniu należą lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Urządzając kuchnię trzeba mieć na uwadze, aby droga między tymi elementami była niezbyt długa i przybierała kształt trójkąta. W szczególności odległości w układzie lodówka-zlewozmywak i zlewozmywak-kuchenka nie powinny być mniejsze niż 1 metr i nie powinny przekroczyć 2 metrów w większych kuchniach. W przypadku mniejszych pomieszczeń najlepiej postawić na zabudowę jednorzędową, choć układ ten jest znacznie mniej wygodny. Stosując takie rozwiązanie powinno się przede wszystkim pamiętać o zaplanowaniu blatów w pobliżu kuchenki i zlewozmywaka, które ułatwiają pracę oraz czynią ją bardziej bezpieczną (należy zadbać o możliwość odstawienia gorącego naczynia!). Rozwiązaniem pośrednim będzie zabudowa w kształcie litery L.

Zwłaszcza w małych kuchniach podstawą ich urządzenia jest zaprojektowanie odpowiednej przestrzeni przeznaczonej do przechowywania sprzętów oraz żywności. Znakomicie sprawdzą się w tym przypadku wysokie szafki kuchenne, gdzie na wyższych półkach będą przechowane urządzenia najrzadziej używane. Na dole zaś najlepiej zrezygnować z półek na rzecz wygodnych, wysuwanych szuflad, do których dostęp jest znacznie łatwiejszy.

Jak urządzić kuchnięUrządzając kuchnię trzeba również zwrócić uwagę na wysokość blatów, które powinny być dostosowane do wzrostu użytkowników. Ich właściwa wysokość umożliwi wygodną pracę oraz zapobiegnie nadwyrężaniu kręgosłupa.

Najczęściej popełniane błędy

Do najczęściej popełnianych błędów podczas urządzania kuchni należy nieodpowiednia aranżacja wnętrza. Jeśli bowiem nasza kuchnia jest mała, a urządzając ją zdecydujemy się na użycie ciemnych kolorów oraz wykorzystamy większość dostępnej powierzchni na ustawienie akcesoriów, stworzymy pomieszczenie skrajnie niepraktyczne i optycznie pomniejszone. Kolejnym błędem jest umieszczenie kuchenki w narożniku: przy takim układzie nie można swobodnie korzystać ze wszystkich palników, ponadto brak blatu z jednej ze stron kuchenki znacząco zmniejsza wygodę gotowania. Remontując kuchnię trzeba również pamiętać o właściwym oświetleniu: odpowiednio jasnym  i, przede wszystkim, znajdującym się nad blatem a nie za plecami gotującego.

Jak więc urządzić kuchnię marzeń? Klucz tkwi w dobrym planowaniu oraz mierzeniu siły na zamiary. Zastanówcie się z jakiej kuchni teraz korzystacie i co chcielibyście w niej zmienić. Być może w waszej idealnej kuchni powinno znaleźć się miejsce dla zwierzaka bądź na uprawę domowych ziół. Powodzenia!

Leave a Reply