Jak urządzić mieszkanie w stylu retro? 5 sposobów!

 

By urządzić wnętrze z przeszłością, musimy mieć przede wszystkim wyczucie. W przypadku mieszkań retro, nie możemy przesadzić, ani też sprawić, by wnętrze wyglądało “zbyt ubogo”. Retro to przede wszystkim elegancja, komfort i przepych plus odwołanie się do przeszłości. Możemy urządzić mieszkanie zarówno w stylu dziewiętnastowiecznym, jak i barokowym.

Meble w stylu retro

Równie dobrze możemy inwestować w antyki, dzięki którym wnętrze będzie bardziej autentyczne, jak i wykorzystać stylizowane meble. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy. Jeżeli odziedziczyliśmy meble po przodkach – to świetnie, bo możemy z powodzeniem je wykorzystać. Kopalnią antyków są pchle targi, gdzie możemy je dostać w bardzo okazyjnych cenach.

Dobierając meble i akcesoria, pamiętajmy, że muszą one tworzyć spójną całość. Łatwo tutaj o przesadę, a przecież nie chcemy czuć się przytłoczeni we własnym mieszkaniu.

 

Jakie meble wybierać?

mieszkanie w stylu retroPrzede wszystkim meble w stylu retro powinny być stylowe. Idealne będą te drewniane, zdobione i tapicerowane. Welurowe sofy, stoły o rzeźbionych nogach. W kuchni i łazience postawmy na armaturę z mosiądzu – pięknie się komponuje z drewnem. Idealna do łazienki będzie wanna na “lwich” nogach, wolnostojąca, która doda szyku i sprawi, że się zrelaksujemy. Jeżeli decydujemy się na antyczne meble pamiętajmy, że musimy dysponować dość dużą przestrzenią, gdyż są one masywne. W przeciwnym razie zbyt duża ilość mebli i dodatków może sprawić wrażenie “zagracenia”.

Kolory we wnętrzach retro

Jeśli chodzi o kolory we wnętrzach retro, mamy dość dużą dowolność. Możemy wybrać zarówno nasycone barwy, jak i te pastelowe. Im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsze kolory powinniśmy dobierać. Możemy pomalować ściany, ale idealne do wnętrz retro są wzorzyste tapety. Jeśli chodzi o podłogi – tu już nie mamy aż tak dużej swobody. W retro wnętrzach powinny one być drewniane, najlepiej sprawdzi się klasyczny parkiet. W łazience oraz kuchni kładziemy ceramiczne płytki (mogą być mozaikowe).

Oświetlenie

Nie zapominajmy również o oświetleniu. Stylowe lampki, które dają pomarańczowe lub żółte światło dodadzą stylowości i przytulności wnętrzu. Możemy wybrać lampy z ozdobnym trzonkiem, które wpasują się w klimat całości.