Jak urządzić biuro? Sprawdzone inspiracje.

W pracy spędzamy sporą ilość czasu. Decydujemy się na siedzenie ponad ośmiu godzin w biurze, dlatego tak ważne jest, by przestrzeń w nim była odpowiednio zaprojektowana. Często biura zaprojektowane są tak, że w jednym pomieszczeniu przebywa kilka osób, a tym samym jest kilka biurek, foteli itd. W takim przypadku nie ma nic gorszego niż zła organizacja przestrzeni. Narażamy się na ciasnotę, brak dyskrecji, zero prywatności. Jak zatem urządzić biuro, by było wygodne, funkcjonalne, a pracownicy byli efektywni?

Kreatywne zorganizowanie przestrzeni

Musimy pamiętać o tym, że biuro to nie tylko prostokątne biurko i jakiś fotel. Pracownik musi czuć się swobodnie, a więc konieczna jest odpowiednia organizacja przestrzeni. Musi mieć miejsce na swobodne poruszanie się, wyprostowanie nóg. Przebywanie w ciasnych pomieszczeniach wpływa niekorzystnie na komfort psychiczny. Niektórzy pracownicy dobrze czują się w biurach typu “open space”, a inni potrzebują ciszy, by zachować skupienie.

Meble do biura

jak urządzić biuroBiurko powinno być odpowiednio duże, by zmieścić na nim sprzęt oraz przedmioty potrzebne w codziennym użytku. W biurach sporo pracowników przykleja do biurek karteczki, układa teczki, stawia kubki z kawą, uzupełnia raporty, dlatego potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, by wszystko było uporządkowane. Na biurku powinna znajdować się lampka. Światło nie powinno oślepiać i jednocześnie męczyć wzroku. Pracownik nie powinien czuć się inwigilowany. Jedną z najgorszych rzeczy jest fakt, że ktoś może zaglądać mu przez ramię. Zadbajmy o to, by każdy miał swój “kawałek podłogi”.

Fotel biurowy powinien mieć możliwość regulacji, by z łatwością pracownik mógł dostosować go do biurka oraz charakteru pracy. Obok biurka możemy postawić szafki, które przydadzą się, jeżeli będziemy chcieli schować karteczki, raporty, długopisy. To pomoże utrzymać porządek na biurku.

Jak urządzić biuro: kreatywne dodatki

Całe dnie spędzane na siedzeniu przy biurku nie wpływają dobrze zarówno na naszą kondycję fizyczną, jak i psychiczną. W biurze powinny się znajdować przedmioty, które wspierają aktywność fizyczną, by pracownicy mogli się rozruszać w trakcie przerwy. Jeżeli mamy sporo przestrzeni, możemy ustawić w biurze kosz do koszykówki, stół do bilarda. Zadbajmy także o wygodne miejsca do siedzenia, oddzielone od strefy pracy, gdzie pracownicy będą mogli swobodnie zjeść, napić się czy porozmawiać.